Uğur Meleke: ”Santos ile şampiyonluk zor” – SSpor Doğru Dürüst İlkeli Spor Haberleri

Uğur Meleke: ”Santos ile şampiyonluk zor”

Hürriyet Spor Müellifi Uğur Meleke, Beşiktaş’ın Çaykur Rizespor karşısında aldığı 4-0’lık galibiyeti köşesinde kıymetlendirdi. 

İşte Uğur Meleke’nin o yazısı;

”Beşiktaş’ın Hatay’la Kasımpaşa maçları ortasındaki fark, forma adaletinin unutulmasıydı. Alanya önünde ikinci devrede çok düzgün oynayan Demir Ege sonra neden unutuldu? Ghezzal, Kasımpaşa maçında nasıl yarım saat müddet alabildi? Hatay’da 8 numara rolünü güzel oynayan Amir, Kasımpaşa maçında neden 6 numaraya döndü? Dün Beşiktaş performans odaklı bir 11’le başlayınca, Demir Ege’yle, Rashica-Semih’le hak edilmiş bir galibiyetle döndü Rize’den. Daha evvel Semih’te star ışığı olduğunu lisana getirmiştim. Her hafta üzerine koyuyor. Atak bölgesinde fazla alternatifimiz olmayan bir devirdeki bu çıkışı umarım onu Euro 2024’e kadar taşır.

FERNANDO SANTOS BİR TURNUVA HOCASI

Pekala bu şartlarda Beşiktaş’ın Fernando Santos tercihi hakikat mu? Santos bir turnuva hocası. Yunanistan’la 49 maçın 29’unu 0-0, 1-0 ve 1-1’lik sonuçlarla bitiriyor. Yunanistan için makul bir model olağan bu. Portekiz de yüksek egolu kadrosunu disipline etmek için Santos’a başvuruyor. Onlarla da birinci yaptığı iş pragmatik bir anlayış tesis etmek. Yıldızlarla dolu Portekiz’le de birinci 15 karşılaşmasının 9’u 1-0 bitiyor.

HEP EMNİYETLİ OYUN OYNATTI

EURO 2016’yı kazandılar lakin 2018, 2020 ve 2022’de Bruno Fernandesler, Ronaldolar, Leaolar, Bernardolar, Cancelolar’la dolu takımlarla oynanan oyun daima emniyetli. Portekiz’in başındaki son 4-5 yılında tutucu oyunuyla, (William gibi) kimi tıpkı futbolcularda ısrarıyla, Cancelo gibilerden uygun faydalanmamasıyla eleştiriliyor.

PRAGMATİK ANLAYIŞLA ŞAMPİYONLUK ZOR

Polonya’nın da Santos tercihinin sebebi birebir. Yüksek egoları yönetmek. Fakat yalnızca 5 resmi maç kalabiliyor orada. Moldova ve Arnavutluk’a yenilip, Faroe’yi 75’te bir penaltıyla geçebilince gönderiliyor. Elbette Santos’un 35 yıllık teknik adamlık tecrübesine, madalyalarına, bilgeliğine hürmetimiz var. Lakin Harika Lig’de 21’inci yüzyılda bir büyük kadroda bu pragmatik anlayışın şampiyon olduğunu ben pek hatırlamıyorum. Yarım dönemde tahminen lig üçüncülüğü ve Türkiye Kupası hedeflenebilir. Ancak 2024-25’te doruğa oynamak istiyorsanız, bunun Santos’un pragmatizmiyle olması kolay değil. Dilerim yanılırım, umarım anlayışını değiştirerek mahcup eder beni.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir