Verstappen yine zirvede, Norris ve Hamilton podyumda!

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen Avusturya GP ile 5 hafta sonunda 4 yarışın gerçekleştirileceği yoğun bir periyoda giren Formula 1, sezonun 11. ayağı için doğduğu ülkeye geldi: Büyük Britanya. 

Hızlı virajları, akıcı yapısı, Hangar düzlüğü ve meşhur “Maggots ve Becketts” bölümüyle takvimdeki en zevkli ve sevilen pistlerden olan Silverstone’da yarış gününde şartlar sürüş için idealdi. Cumartesi günü kendini gösteren yağmur kaybolmuştu ve yarış içerisinde de yağmur yağması beklenmiyordu. 

Yarış öncesinde ilk cepte tanıdık bir sima yer alıyordu: Max Verstappen. Onun arkasında ise “Verstappen’in de beklemediği” iki isim yer aldı: Lando Norris ve Oscar Piastri! 

Son 2 yarışa getirdiği güncellemelerle ileri doğru büyük bir adım atan McLaren, kendi evinde gerçekleştirilen sıralama turlarında 2 ve 3. sıraları almıştı. 

McLaren pilotlarının arkasında ise Ferrari ve Mercedes pilotları arka arkaya dizilmişlerdi. Charles Leclerc dördüncü, Carlos Sainz beşinci, George Russell altıncı ve Lewis Hamilton yedinciydi. 

İlk 5’teki tüm pilotlar orta hamur start aldılar. 

Yarış öncesinde her zamanki gibi formasyon turu gerçekleştirildi ve 20 pilotun da sorunsuz bir şekilde gride yerleşmesiyle sezonun 10. startı verildi. 

McLaren pilotları çizgiden roket gibi fırladılar. Hem Norris hem de Piastri öne çok iyi atıldılar. Norris ilk viraja gelinirken liderliği alırken, Piastri ise Verstappen ile yan yana geldi. 

Piastri ile Verstappen ilk sektör boyunca mücadele ettiler ve Copse’a da yan yana girdiler ama Verstappen pozisyonunu korumayı başardı. 

Arkalarda ise Sainz ile Hamilton birer sıra kaybettiler. Yarışa 16. sıradan başlayan Sergio Perez ise arkadaki kaosta burnunu temiz tutmayı başardı. 

Böylelikle ilk turu Norris, Verstappen, Piastri, Leclerc, Russell, Sainz ilk 6’sı ile tamamladık. Beklendiği gibi Norris’in liderliği uzun sürmedi ve Verstappen, 5. turda liderliğini geri aldı. 

Hollandalı pilot liderliği alsa da arkasındaki McLaren’lardan kopmayı başaramadı. 8. tura geldiğimizde Verstappen ile Norris arasındaki fark sadece 1.1 saniyeydi. 

10. tura geldiğimizde Norris yeniden Verstappen’in DRS mesafesine girmeyi başarmıştı. Piastri de Norris’e oldukça yakındı. Öndeki Verstappen, Norris, Piastri üçlüsü 2 saniye içerisinde ilerliyordu. Leclerc ise öndeki üçlüden kopmuştu ve beşinci sıradaki Russell’a karşı savunma yapıyordu. 

Aynı turda Alpine pilotu Esteban Ocon araçtaki bir sorun nedeniyle pite geldi ve yarışa veda etti.

15. tura geldiğimizde Verstappen, biraz nefes alabileceği bir boşluk oluşturmuştu ve farkı 3.3 saniyeye kadar çıkarmıştı. Hollandalı pilot yine de rüzgardan şikayetçiydi.

Piastri ise takım arkadaşının 1.6 saniye arkasında ilerlemeye devam ediyordu. 

17. tura geldiğimizde Leclerc ile Russell dördüncü sıra için çekişmeye devam ediyordu. Mercedes garajında yer alan Pep Guardiola da mücadeleyi heyecanla takip etmekteydi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir