Nimet Üyken Koşusu’nda galibiyete Proteus ulaştı

AJANSSPOR-HABER

Türkiye Jokey Kulübü’nden (TJK) yapılan açıklamaya nazaran, 3 yaşlı İngiliz taylarının 1300 metre sentetik piste çıktığı çabayı His Fatura’nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu Proteus (Myboycharlie – Baiadera / Tertullian) jokeyi Vedat Abiş’le kazanmayı başardı.

Bu Görüntüye Göz Atabilirsiniz

TJK’dan yapılan açıklama şu formda:

Merhum Onursal Üyemiz, kıymetli gazeteci ve müellif Nimet Üyken anısına düzenlenen koşu (KV-6), 13 Ocak Cumartesi akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti.

Kazanan Proteus oldu

3 yaşlı İngiliz taylarının 1300 metre sentetik piste çıktığı çabayı His Fatura’nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu Proteus (Myboycharlie – Baiadera / Tertullian) jokeyi Vedat Abiş’le kazanmayı başardı. Dinçer Sevgili antrenesindeki doru erkek tay, yarış ömrünün 6. startında 3. galibiyetine imza attı.

Havoc 2. bitirdi

5 safkanın katıldığı koşuyu Havoc (Native Khan – Neferu / Unaccounted For) ikincilikle tamamlarken, My Little Girl (Piano Sonata – Vapour Musing / Manduro) üçüncülükte, Mr Cino (Graystorm – Kalila / Powerscourt) dördüncülükte, Dream Twice (Bushranger – Athena / Shrewd Idea) da beşincilikte yer aldı.

Kazanan Proteus için bitiriş derecesi 1.18.33 olarak kayıtlara geçti, farklar ise Boyun – 2,5 Uzunluk – Boyun – 1 Uzunluk biçiminde sonuçlandı.

Yarışın akabinde düzenlenen merasimde, kazanan tayın sahibi, Kulübümüz Asli Üyesi His Fatura’ya kupasını, İdare Şurası Üyemiz Gülnur Gülerce takdim etti. Gurur Tribünü’ndeki merasime İdare Heyeti Üyemiz Can N. İtimat de katıldı.

Nimet Üyken kimdir?

1919 yılında İstanbul’da doğan Nimet Üyken, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Avukatlık stajı yaparken, birebir vakitte Vakit Gazetesi’nde spor muharriri olarak gazeteciliğe başladı. 1943-44 yıllarında Tanin Gazetesi’nde sorumlu müdür, 1947-48 yıllarında Yeni Sabah Gazetesi’nde spor müdürü olarak çalıştı. 1945 yılında yayın hayatına başlayan Derbi isimli yarış mecmuasını, 1987 yılına kadar aralıksız olarak yayımladı. Cumhuriyet, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Gazete’de yarış müellifliği yapan Üyken, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi olarak da vazife yaptı.

1988 yılında Komiserler Heyeti Başkanlığı yapan Nimet Üyken, 1992 yılında Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne, 1997 yılında ise Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play Ödülü’ne layık görüldü. “At Yarışçılığı’nda 65 Yıl” ve Türkiye Jokey Kulübü’nün 50. yılı vesilesi ile kaleme aldığı “Türkiye Jokey Kulübü’nün Tarihçesi” isimli iki kitabı bulunan Üyken, 1984 yılında Türkiye Jokey Kulübü Onursal Üyesi seçildi. 2009 yılında ortamızdan ayrılan kıymetli gazeteci, muharrir Nimet Üyken’i, anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle hürmet ve rahmetle anıyoruz.”

Güney Afrika Scottsville yarışları iptal edildi

TJK, Güney Afrika Scottsville yarışlarının iptal edildiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada, “Bugün Güney Afrika Scottsville Hipodromu’nda yapılması planlanan yarışlar, çok yağış sebebiyle iptal edilmiştir.

Bu koşular üzerine oynanan biletlerin iadesine başlanmıştır” tabirlerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir